╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 

Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

─î├şm zatepli┼ą dom
 
PridanÚ: 02.07.2013 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Stru─Źn├Ż preh─żad a popis r├┤znych materi├ílov a technol├│gi├ş vhodn├Żch na zateplenia domu ...
 

─îím zatepli┼ą dom?

05.09.2011  |

─î├şm zatepli┼ą dom?V sú─Źasnosti sa mnohých starších domov dotýkajú problémy spôsobené nedostato─Źnou tepelnou ochranou. Domy našich rodi─Źov ─Źi starých rodi─Źov sú z plných pálených alebo nepálených tehál, tie o nie─Źo novšie zasa zvä─Źša z pórobetónu alebo ─żah─Źených tvaroviek s omietkou, ktorá mala plni┼ą tepelnoizola─Źnú funkciu. Sú─Źasnos┼ą však kladie ove─ża vyššie nároky na tepelnú ochranu budov, preto sa dnes hovorí o zatep─żovaní ve─żmi ─Źasto.

Pre─Źo zatep─żova┼ą
Dôvodov je nieko─żko a mô┼żeme ich rozdeli┼ą do dvoch skupín. Nás ako be┼żných u┼żívate─żov zaujímajú predovšetkým ekonomické argumenty. Tou najpodstatnejšou a najrýchlejšie sa odzrkad─żujúcou zmenou sú ni┼żšie náklady na vykurovanie, ktoré inak mô┼żu tvori┼ą a┼ż 40 % výdajov v rozpo─Źte be┼żnej slovenskej domácnosti. To pri dnešných cenách palív a energie iste nie je zanedbate─żná ─Źas┼ą. Ak potrebujeme menej tepla na vykúrenie nášho domu, potom je logické, ┼że nám posta─Źí menší kotol, tenšie rozvody, a dokonca i naša vykurovacia sezóna je o nieko─żko dní kratšia.


─Äalšou skupinou sú technické dôvody zatep─żovania. Dostato─Źne izolovaný dom je chránený pred poruchami a dodato─Źným zateplením dokonca doká┼żeme stavbu niektorých porúch zbavi┼ą. Zateplený dom má aj lepšie akumula─Źné vlastnosti. To znamená, ┼że dom mô┼że lepšie vyu┼żi┼ą energiu dopadajúcich slne─Źných lú─Źov, ale zárove┼ł si v lete, v ─Źase ve─żkých horú─Źav, ve─żmi dlho uchováva príjemný chládok.


Kamenná vlna je tvrdšia ako sklená vlna, preto má tvar dosiek.

Najbe┼żnejšie materiály na zateplenie

Výber zatep─żovacích materiálov je ─Źoraz širší a vyzna┼ą sa v ┼łom je pre laika neraz ve─żmi náro─Źné. Neexistuje univerzálna rada, ktorý materiál je najlepší. Ka┼żdý má svoje výhody i nevýhody, tak┼że definitívna vo─żba konkrétneho materiálu bude napokon závisie┼ą najmä od našich osobných preferencií (a od mno┼żstva financií, ktoré hodláme do zateplenia investova┼ą). Neuškodí, ak sa poradíme so známymi, ktorí majú so zatep─żovaním skúsenosti, s predajcami, realizátormi, prípadne sa porozhliadneme po internetových stránkach výrobcov.

Polystyrén
Expandovaný polystyrén (EPS) sa vyrába tavením a spenením. Má nízky sú─Źinite─ż tepelnej vodivosti (okolo 0,04 W/(m . K)) a malú objemovú hmotnos┼ą. Jeho nevýhodou sú pomerne ve─żké objemové zmeny a vysoká nasiakavos┼ą. Nemô┼żeme ho pou┼żi┼ą na miesta, kde by mohla teplota vystúpi┼ą nad 70 °C. Pou┼żívame ho na izoláciu podláh, stien (okrem vonkajšej izolácie suterénnej steny) a dvojpláš┼ąových striech. Nevýhody nasiakavosti expandovaného polystyrénu odstránila výroba extrudovaného polystyrénu (XPS). Výsledkom je uzavretá bunková štruktúra, v─Ćaka ktorej má výsledný polystyrén vynikajúce vlastnosti. Nemá tendencie zmrš┼ąova┼ą sa, je takmer nenasiakavý a sú─Źinite─ż jeho tepelnej vodivosti je iba 0,03 W/(m . K). Rovnako ako penový polystyrén však neodoláva vysokým teplotám. Mô┼żeme ho pou┼żi┼ą najmä na izoláciu základov, stien a podláh.

Polystyr├ęnov├Ż kontaktn├Ż zatep─żovac├ş syst├ęm Manipul├ícia s p├│robet├│nov├Żmi doskami je ve─żmi jednoduch├í.


Penový polyuretán
Je najú─Źinnejšou tepelnou izoláciou. Jeho sú─Źinite─ż tepelnej vodivosti je 0,02 a┼ż 0,035 W/(m . K). Rozlišujeme mäkký polyuretán a tvrdú polyuretánovú penu. Mäkký je známy aj pod názvom molitan a v stavebníctve sa takmer vôbec nepou┼żíva. Tvrdý penový polyuretán mô┼żeme pou┼żi┼ą na ploché a šikmé strechy, na steny suterénov ako poistnú hydroizoláciu a všade tam, kde nie je izolácia chránená proti vlhkosti.

Penový polyetylén
Jeho výhodou v porovnaní s inými materiálmi je, ┼że je ohybný, pru┼żný a nenasiakavý. Má sú─Źinite─ż tepelnej vodivosti 0,04 W/(m . K). Nie je odolný proti teplotám nad 80 °C. Na zateplenie fasády nie je vhodný, mô┼żeme ho pou┼żi┼ą najmä na izoláciu potrubí a do plávajúcich podláh.

Penové sklo
Vyrába sa spenením sklenej drviny spolu s práškovým uhlím. Preto┼że tento izola─Źný materiál má uzavreté póry, je nenasiakavý. Doká┼że odoláva┼ą extrémnym teplotám a má vysokú pevnos┼ą v tlaku. Pou┼żívame ho najmä na miestach, kde bude izolácia za┼ąa┼żená, ako sú ploché strechy a terasy, a na izoláciu stien vystavených pôsobeniu vody – steny suterénu.

P├│robet├│nov├ę dosky m├┤┼żeme pou┼żi┼ą aj ako protipo┼żiarnu ochranu vn├║torn├Żch stien a stropov.

Minerálna vlna
Vyrába sa drvením, tavením a rozvlák┼łovaním viacerých druhov horniny. Pod─ża základnej suroviny rozoznávame sklenú a kamennú vlnu. Pre spotrebite─ża je hlavný rozdiel medzi oboma vlnami v ich objemovej hmotnosti (v hustote). Sklená vlna je ─żahká, mäkká a trvalo elastická. Vä─Źšinou ju kúpime zrolovanú a stla─Źenú a┼ż na jednu tretinu svojho objemu. Niektoré výrobky majú na vrchnej strane priamo integrovanú parozábranu.

Kamenná vlna má dvoj- a┼ż desa┼ąnásobne vä─Źšiu hustotu ako sklená vlna, je tvrdšia. Predáva sa vo forme dosiek vo svojom pôvodnom objeme. Vzh─żadom na široké spektrum dosiek z minerálnej vlny mô┼że by┼ą ich sú─Źinite─ż tepelnej vodivosti 0,035 a┼ż 0,076 W/(m . K). Tento materiál znáša vysoké teploty. Nijaký výrobok z minerálnej vlny však nesmie prís┼ą do kontaktu s vodou. Dosky z minerálnej vlny mô┼żeme pou┼żi┼ą na izoláciu šikmých striech, stien, potrubí, podláh a plochých striech. Kamenná vlna v─Ćaka odolnosti proti tlaku znesie aj za┼ąa┼żenie, preto ju mô┼żeme pou┼żi┼ą aj ako za┼ąa┼żovanú izoláciu.

Perlit
Materiál vyrobený zahriatím expandovaných hornín znáša vysokú teplotu a je nasiakavý. Pou┼żívame ho vo forme násypov alebo ho pridávame do betónu, malty a omietky, ─Źím zlepšuje ich tepelnoizola─Źné vlastnosti. Materiál odoláva škodcom i hnilobe.

─î├şm zatepli┼ą dom? - obr├ízok 11357 ─î├şm zatepli┼ą dom? - obr├ízok 11356


Drevená vlna
Lisovanú spolu s cementom do dosiek ju poznáme pod názvom heraklit. Materiál sa vyzna─Źuje dobrou tepelnou akumuláciou, dobre dr┼żí omietku, jeho tepelnoizola─Źné vlastnosti sú však v porovnaní s ostatnými spomínanými materiálmi horšie. Preto dosky z drevenej vlny vä─Źšinou pou┼żívame v kombinácii s minerálnou vlnou. Vyu┼żijeme ich aj v interiéri.

Pórobetónové dosky
Nedávno sa na trhu objavil nový zatep─żovací materiál na báze pórobetónu. Ide o od─żah─Źený pórobetón, ktorý má porovnate─żné tepelnoizola─Źné schopnosti ako tradi─Źné tepelné izolácie rovnakej hrúbky (sú─Źinite─ż jeho tepelnej vodivosti je 0,045 W/(m . K)). Pritom si však zachováva všetky dôle┼żité vlastnosti pórobetónu, ako je minimálny difúzny odpor, ─żahké opracovanie (nemá vláknitú štruktúru), vysoká mechanická odolnos┼ą a dobré po┼żiarnoizola─Źné schopnosti (dosky sú nehor─żavé a sp─║┼łajú kritériá triedy A1 pod─ża príslušnej európskej normy). Mô┼żeme ho dokonca omieta┼ą tradi─Źnými omietkami ur─Źenými na pórobetónové tvárnice. Ak pórobetónovými doskami zatep─żujeme objekt postavený z pórobetónových tvárnic, dostaneme tak homogénnu štruktúru celej steny, umo┼ż┼łujúcu difúzny prechod vodných pár, ─Źo prispieva k zdravej klíme v takto zateplenom dome.

Odkia─ż uniká teplo – kam s tepelnou izoláciou
Budova je ne┼żiaducimi prestupmi tepla ohrozená na všetkých stykoch s exteriérom, prípadne s nevykurovanou ─Źas┼ąou budovy. Inými slovami – teplo mô┼że unika┼ą z budovy stenami, strechou, základmi, otvormi v konštrukcii, podlahou nad nevykurovaným suterénom, podlahou nad terénom alebo aj vnútornými stenami medzi dvoma rozdielne vykurovanými prevádzkami. Okrem toho mô┼żu na konštrukcii vznika┼ą tepelné mosty na rozhraniach rôznych materiálov a pri zmenách tvaru konštrukcie. Ak sa rozhodneme zatepli┼ą si dom, musíme pamäta┼ą na to, ┼że iba kompletné zateplenie všetkých miest a plôch vrátane detailov mô┼że prinies┼ą ┼żiaduci výsledok. Zatepli┼ą napríklad iba steny a okná, a strechu ponecha┼ą v pôvodnom, nevyhovujúcom stave, to je ako opravi┼ą strechu iba na jej vä─Źšmi deravej polovici.

─î├şm zatepli┼ą dom? - obr├ízok 11351

Zatep─żovanie obvodových stien
Obvodová stena musí chráni┼ą vnútorné priestory budovy proti poveternostným vplyvom, proti nízkej i vysokej teplote, jednoducho proti všetkému, ─Źo by mohlo narúša┼ą vnútornú tepelnú pohodu. Únik tepla obvodovým pláš┼ąom tvorí a┼ż jednu tretinu celkových tepelných strát budovy. Ak upev┼łujeme izoláciu priamo na vonkajší povrch konštrukcie a aj po zateplení sú všetky vrstvy steny v tesnom spojení, ide o kontaktné zatep─żovanie. Zatep─żovanie, v ktorom je povrchová vrstva oddelená od tepelnej izolácie vzduchovou vrstvou, sa nazýva odvetrané.

Kontaktný zatep─żovací systém
Je najrozšírenejším a v istých podmienkach aj najlacnejším zatep─żovacím systémom obvodovej steny z exteriéru. Ide o zatep─żovanie mokrým procesom. Vrstvy sú z interiérovej strany k exteriérovej v tomto poradí: obvodová stena s lepiacou maltou, tepelnoizola─Źná vrstva, výstu┼żná vrstva (roho┼że, pletivá, mrie┼żky), povrchová vrstva. Hrúbka tepelnej izolácie mô┼że by┼ą rôzna, ─Źo závisí od pou┼żitého typu izolantu. Pohybuje sa v rozpätí od 8 do 16 cm. K podkladu (t. j. k existujúcej konštrukcii) mô┼że by┼ą tepelný izolant prilepený celoplošne, pásovo, prípadne bodovo alebo pripevnený mechanicky tanierovými kotvami, ktorých po─Źet a rozmiestnenie ur─Źuje statické výpo─Źet. Výhodami kontaktného zatep─żovania sú jeho jednoduchos┼ą a výkonnos┼ą. Poskytuje neobmedzenú farebnos┼ą a vieme ho pomerne ─żahko opravi┼ą. Nie je však vhodné do vlhkých prevádzok a nevýhodou je aj mo┼żnos┼ą zateplenia iba pri ur─Źitých klimatických podmienkach.

Odvetraný zatep─żovací systém
Nazývame ho i montovaný, preto┼że pri jeho realizácii uplat┼łujeme suché procesy. Vrstvy (z interiérovej strany k exteriérovej) sú v tomto poradí: pôvodná obvodová stena, tepelnoizola─Źná vrstva, kotviaca a nosná konštrukcia, odvetraná vzduchová vrstva, obklad. Tepelnoizola─Źnú vrstvu zvy─Źajne tvoria minerálnovláknité dosky, ktorých hrúbka býva vä─Źšia ako hrúbka izolácie kontaktného zateplenia. K podkladu ich pripev┼łujeme rovnakými kotvami ako pri kontaktnom zatep─żovaní. Odvetraný zatep─żovací systém je najbezpe─Źnejší z h─żadiska kondenzácie vodnej pary a je vhodný i do vlhkých prevádzok. Výhodou je aj mo┼żnos┼ą vykonáva┼ą montá┼ż v ka┼żdom ro─Źnom období.


Pri aplikácii parozábrany dbáme o to, aby sme poriadne utesnili všetky presahy a napojenia detailov. Pri aplikácii parozábrany dbáme o to, aby sme poriadne utesnili všetky presahy a napojenia detailov.

─Äalšie mo┼żnosti zateplenia z exteriéru

Na zateplenie obvodového pláš┼ąa z exteriéru mô┼żeme pou┼żi┼ą aj tepelnoizola─Źné omietky. Tepelnoizola─Źné vlastnosti dodávajú omietke zvy─Źajne vy─żah─Źené izola─Źné granule – perlit, penový polystyrén at─Ć. Medzi jej výhody patria (pri istých podmienkach) ni┼żšia cena a príjemný vzh─żad. Omietka ─żahko kopíruje ─Źlenitosti fasády a zvyšuje tepelnoakumula─Źnú schopnos┼ą steny. Na druhej strane však ú─Źinnos┼ą tepelnoizola─Źnej omietky nie je vysoká a jej hrúbka je limitovaná.

Zatep─żovanie z interiéru
Krajným riešením zateplenia je zatep─żovanie z interiéru. Pristupujeme k nemu len vtedy, ke─Ć nie je mo┼żné budovu zatepli┼ą z vonkajšej strany. Pri zateplení z interiéru vznikajú tepelné mosty v miestach stropov a zni┼żuje sa schopnos┼ą stien akumulova┼ą teplo. Okrem toho pri takomto riešení je vystavená ú─Źinkom mrazu celá konštrukcia, v ktorej mô┼że kondenzova┼ą vodná para, ─Źo zvyšuje pravdepodobnos┼ą vzniku plesní. Ale aj zateplenie zvnútra je lepšie, ako ponecha┼ą obvodovú stenu úplne bez neho. Ak k takémuto spôsobu zateplenia pristúpime zodpovedne, mô┼że bez vä─Źších problémov spo─żahlivo plni┼ą svoju funkciu.


Na šikmej ploche

Zobytnenie podkroví prinieslo so sebou otázku zateplenia strešnej konštrukcie. Postup pri tomto druhu zateplenia nie je univerzálny, musíme sa rozhodnú┼ą pre konkrétny typ izolácie, ur─Źi┼ą si jej hrúbku a vybra┼ą si spôsob jej ulo┼żenia. Naj─Źastejšie sa pou┼żívajú minerálna vlna a polystyrén (v poslednom ─Źase i pórobetónové dosky), ktoré doká┼żu najú─Źinnejšie izolova┼ą a zatepli┼ą krovy. Hrúbku tepelnej izolácie ovplyv┼łujú vonkajšia a vnútorná teplota, prúdenie vzduchu a vlhkos┼ą. Vonkajšia teplota závisí od klimatických podmienok a nadmorskej výšky, teda priamo od miesta, na ktorom stojí stavba. Vnútorná teplota závisí od druhu miestnosti, ktorá sa nachádza v podkroví.

Sklen├í vlna je m├Ąkk├í a elastick├í, k├║pime ju stla─Źen├║ a┼ż na jednu tretinu svojho objemu.

Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou je základným faktorom pri navrhovaní hrúbky tepelnej izolácie. Minimálna hrúbka izolácie šikmej strechy je 16 cm, za dosta─Źujúcu mo┼żno ozna─Źi┼ą hrúbku 18 a┼ż 20 cm. Hrúbka izolácie bez splnenia ─Ćalších podmienok, samozrejme, nezaru─Źuje dobre zateplenú strechu.  Ulo┼żenie tepelnej izolácie Tepelnú izoláciu mô┼żeme umiestni┼ą v štyroch základných polohách:
  • medzi krokvami,
  • pod krokvami,
  • nad krokvami,
  • kombinovane medzi krokvami a pod krokvami.
Ka┼żdý typ ulo┼żenia si vy┼żaduje samostatný prístup. Najmenej vhodné je ulo┼żenie izolácie medzi krokvy, preto┼że drevené krokvy v tejto skladbe strechy vytvárajú tepelné mosty – pôsobia ako vodi─Źe a umo┼ż┼łujú únik tepla z podkrovných priestorov von. Zárove┼ł zvyšujú riziko vzniku plesní v interiéri kondenzáciou vodnej pary v konštrukcii. Nedostatky ulo┼żenia izolácie medzi krokvy tlmí doplnková tepelná izolácia, ktorú pridávame pod krokvy a vkladáme medzi laty nesúce podh─żad. Pre túto vrstvu sú najvhodnejšie roho┼że zo sklených vláken, ktoré najlepšie vyplnia ─Źasto ve─żké nerovnosti medzi jednotlivými krokvami. V takejto skladbe strechy musíme pou┼żi┼ą parozábranu z interiérovej strany. Parozábrana je hydroizola─Źná fólia, ktorá zabra┼łuje prenikaniu nielen vody, ale aj vodnej pary. Keby sa do konštrukcie strechy a do izolácie dostala vlhkos┼ą, izolácia by stratila ú─Źinnos┼ą. Následne by hrozilo poškodenie krovu a iste by sme sa nevyhli plesniam na stenách podkrovia.


Parozábrana bude správne fungova┼ą, ak dokonale utesníme spoje aj medzi jej jednotlivými ─Źas┼ąami, aj všetky jej ukon─Źenia a pripojenia na okolité strešné prvky. Spôsob ukladania izolácie pod krokvy sa ve─żmi nevyu┼żíva, preto┼że výrazne zni┼żuje svetlú výšku podkrovia. Pri tomto spôsobe je ú─Źinok krokiev – tepelných mostov – dos┼ą obmedzený. Ukladanie tepelnej izolácie nad krokvy je ve─żmi výhodné, ak chceme v podkroví prizna┼ą konštrukciu krovu – ponecha┼ą vidite─żné krokvy. Ke─Ć┼że pri tomto spôsobe ulo┼żenia vytvárame celistvú vrstvu izolácie, problém tepelných mostov v mieste krokiev je vylú─Źený. Ak izoláciu ukladáme v dvoch vrstvách (samozrejme, pri správnom vyriešení detailov), dá sa hovori┼ą o úplnej eliminácii tepelných mostov.

Ako vidíme, sú─Źasná éra zatep─żovania nie je len módnou vlnou, ale kopíruje reálne po┼żiadavky na komfort bývania a v neposlednom rade i snahu minimalizova┼ą tepelné (a teda i finan─Źné) straty domácnosti. Dobre zateplený dom nám tak okrem príjemného bývania prináša i úsporu energie. A tá nie je dôle┼żitá len pre našu pe┼ła┼żenku, ale aj pre našu planétu.

Text: Milan Bohunický, Denisa Urminská
Foto: Baumix, Isover, Knauf Insulation, prof. Jozef Oláh, Rigips, Rockwool, Xella
Zdroj: ─Źasopis Urob si sám  


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
           Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia