╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 

Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Babi─Źkin Tip - Levandu─ża skr├í┼í─żuje
 
PridanÚ: 02.01.2012 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
T├íto n├ídhern├í rastlinka dok├í┼że pote┼íi┼ą nielen oko, ale pom├íha aj pri zdravotn├Żch probl├ęmoch a je vynikaj├║cim kozmetick├Żm prostriedkom. Doslova vie osvie┼żi┼ą v┼íetky zmysly. Na┼íe star├ę mamy, a aj dne┼ín├ę ┼íikovn├ę gazdinky, pestuj├║ levandu─żu nielen pre jej kr├ísu ale aj pre jej v┼íestrann├ę vyu┼żitie.
 
Babi─Źkin Tip - Levandu─ża skráš─żuje

Táto nádherná rastlinka doká┼że poteši┼ą nielen oko, ale pomáha aj pri zdravotných problémoch a je vynikajúcim kozmetickým prostriedkom. Doslova vie osvie┼żi┼ą všetky zmysly.
Naše staré mamy, a aj dnešné šikovné gazdinky, pestujú levandu─żu nielen pre jej krásu ale aj pre jej všestranné vyu┼żitie. Levandu─ża je v podstate poloker, ktorý mo┼żno pestova┼ą na záhradke, ale aj na balkóne v kvetiná─Źi. Pôvod tejto rastlinky je v Stredomorí a má šedozelené listy a kvety zvy─Źajne fialovej, alebo modrofialovej farby. V domácnosti ju vyu┼żijete od varenia a┼ż po vo┼łavé kúpele a masti.
Citlivá rastlinka
Semienka levandule sa vysádzajú vo februári alebo marci, avšak túto rastlinku mo┼żno rozmno┼żova┼ą aj odrezkami. Pozor, levandu─ża je citlivá na mráz. Kvitne v letných mesiacoch a zbiera sa z nej v┼ła┼ą pred kvitnutím a kvety.
Silica z levandule je ob─żúbená aj v kozmetike. Jedna kvapka na spánky odstráni bolesti hlavy a pomáha aj pri celulitíde. Je vhodná pre ka┼żdý typ pleti, medzi jej „zázra─Źné“ ú─Źinky patrí regenerácia buniek, omladenie poko┼żky a ocenia ju i ─żudia s ko┼żnými problémami.
Pre poko┼żku
Levandu─żové prípravky sa pou┼żívajú pri popáleninách, i pri tých od slnka a jej protizápalové ú─Źinky pôsobia blahodarne proti vyrá┼żkam, ekzémom, lupienke a dermatitídam.
Z levandule mo┼żno pripravi┼ą viacero prostriedkov na ošetrenie pleti. Všestrannou je levandu─żová tinktúra, ktorú pripravíme z 25 g levandule, ktoré zalejeme 250 g kvalitného liehu. Necháme lúhova┼ą dva tý┼żdne, pri─Źom nádobu je potrebné poriadne uzavrie┼ą. Následne sa zmes scedí a uchováva v tmavej nádobe. Tinktúra sa v zriedenej forme pou┼żíva ako voda po holení, ale pomáha aj pri dne, reume a zápale nervov. S jednou kvapkou tinktúry si mô┼żete masírova┼ą spánky pri bolestiach hlavy.
Príjemný kúpe─ż
Ve─żmi ob─żúbený je aj levandu─żový kúpe─ż. Ten si pripravíme tak, ┼że pä┼ą hrstí levandu─żovej v┼łate sparíme v piatich litroch vody a necháme 20 minút vylúhova┼ą. Následne levandu─żu precedíme a vodu vlejeme do pripraveného kúpe─ża, ten by však nemal ma┼ą viac ne┼ż 37 stup┼łov Celzia. Levandu─żový kúpe─ż nielen nádherne vonia, ale zbaví vás aj stresu a podrá┼żdenosti, zlepší stav ko┼żných plesní a omladí poko┼żku. 
Uvari┼ą si mô┼żete aj levandu─żovú mas┼ą. Kilogram domácej masti zmiešajte so 100 g v─Źelieho vosku a zohrievajte vo vodnom kúpeli na teplotu 80 stup┼łov Celzia. Potom pridajte 250 g ─Źerstvých levandu─żových kvetov a pribli┼żne desa┼ą minút miešajte. Mas┼ą musí 24 odstá┼ą, potom ju treba opä┼ą rozohria┼ą a precedi┼ą cez gázu. Skladujte ju na tmavom a chladnom mieste.
Pre zdravie
Pri chorobách dýchacích ciest mo┼żno levandu─żu aj inhalova┼ą, pomáha i pri chrípke, z tinktúry je vynikajúce kloktadlo. Levandu─żový olej, podobne ako mas┼ą sa pou┼żívajú na bo─żavé miesta po úrazoch, zápaloch i pri reume. Pri výrobe oleja sa ─Źerstvé kvety macerujú šes┼ą a┼ż osem tý┼żd┼łov v olivovom oleji.
Tehotným a doj─Źiacim ┼żenám sa pou┼żívanie levandule neodporú─Źa, preto┼że jej silica je relatívne toxická.
Okrem lie─Źebných a skráš─żujúcich ú─Źinkov mô┼żete levandu─żu pou┼żi┼ą aj v kuchyni, kvety sa pridávajú pre vô┼łu do cukru a lekvárov, avšak mo┼żno z nich pripravi┼ą aj ocot. Sušené kvety levandule sa tie┼ż zvyknú zašíva┼ą do malých vrecúšok a dáva┼ą k vankúšom do postele, alebo na prevo┼łanie do skrí┼ł.
predaj sušenej levandule lekárskej: www.byvajme.sk/levandula


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
           Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


 

 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia