╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 

Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Je v┼żdy efekt├şvne zadov├í┼żi┼ą si plastov├ę okn├í s trojsklom?
 
PridanÚ: 05.10.2015 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Ob─żuba plastov├Żch okien v SR je dan├í nie len v├Żhodn├Żm pomerom kvalita ÔÇô cena, ale taktie┼ż faktom, ┼że ide prakticky o bez├║dr┼żbov├ę prvky. U plastov├Żch okien odpad├í nutnos┼ą starostlivosti o povrchov├║ ├║pravu. Ak├ę okn├í ale zvoli┼ą, ─Ź├şm sa riadi┼ą, je v┼żdy efekt├şvne zadov├í┼żi┼ą si plastov├ę okn├í s trojsklom?
 

Plastové okná s trojsklom

Ob─żuba plastových okien v SR je daná nie len výhodným pomerom kvalita – cena, ale taktie┼ż faktom, ┼że ide prakticky o bezúdr┼żbové prvky. U plastových okien odpadá nutnos┼ą starostlivosti o povrchovú úpravu. Aké okná ale zvoli┼ą, ─Źím sa riadi┼ą, je v┼żdy efektívne zadová┼żi┼ą si plastové okná s trojsklom?

Ako vybera┼ą plastové okná

premium_evokomfortplastove-okno-v-dekoru-dreva

Plastové okna ponúkané na tunajšom trhu by mali v┼żdy sp─║┼ła┼ą po┼żiadavky technických noriem z h─żadiska úspory tepla. Rozhodujúcim parametrom je tzv. prestup tepla oknom ozna─Źovaný Uw. ─îím menší je tento parameter, tým je okno úspornejšie. Pre pasívne domy platí najprísnejšie kritérium Uw maximálne 0,8 W/m2K, v ostatných prípadoch by odporú─Źaná hodnota nemala prekro─Źi┼ą 1,2 W/m2K, aj ke─Ć normy pripúš┼ąajú pre nové okná hodnotu a┼ż 1,7 W/m2K.

Uvedené hodnoty platia pre prestup tepla celým oknom. Podstatný vplyv na tepelne izola─Źné vlastnosti má ako profilový systém, teda rám a krídlo, tak zasklenie, ktoré tvorí vä─Źšinu plochy okna. Skôr ako sa budeme venova┼ą vlastnostiam izola─Źného zasklenia, preberme si vlastnosti profilového systému plastových okien.

Z h─żadiska tepelne izola─Źných vlastností plastových okien má rozhodujúci vplyv stavebná h─║bka. Tá je rozdelená na jednotlivé komory. Pokia─ż sú splnené základné odporú─Źania, ─Źi┼że minimálne 5 komôr, nemá rozdelenie na viac komôr u┼ż prakticky vplyv na izola─Źné vlastnosti.

Vo─żba plastových okien by mala by┼ą v┼żdy ovplyvnená najmä tým, kde budú okná slú┼żi┼ą a ─Źo sa od nich o─Źakáva. Pokia─ż je byt umiestnený na rušnom mieste, viac tam fúka alebo sú ─Źasté nárazy hnaného da┼ż─Ća, je dobré zvoli┼ą systém so stredovým tesnením, ktorý jednozna─Źne lepšie chráni. V tlmení vonkajšieho hluku však napriek tomu samotné trojsko príliš ve─żký vplyv nemá, skôr sa oplatí uva┼żova┼ą o špeciálnych protihlukových sklách.

Výhody a nevýhody plastových okien trojsklom

Plastové okná s trojsklom poskytujú lepšie tepelne izola─Źné vlastnosti. Zatia─ż ─Źo prestup tepla zasklením pri dvojskle Ug je asi 1,1 W/m2K, pri trojskle je to 0,5 – 0,6 W/m2K. Zasklenie dvojsklom ale nie je potrebné zavrhnú┼ą. Trojsklo je mo┼żné ur─Źite odporu─Źi┼ą tam, kde sú náro─Źnejšie poveternostné podmienky, horské oblasti apod. Tam, kde sú priaznivejšie lokálne klimatické podmienky, bude aj dvojsklo dobre slú┼żi┼ą a prináša┼ą úsporu tepla. Pre pasívne domy sú však trojsklá nevyhnutnos┼ąou.

Plastové okná zasklené trojsklom mô┼żu ma┼ą aj svoje nevýhody a je potrebné bra┼ą do úvahy tie┼ż ─Ćalšie vlastnosti zasklenia, najmä svetelnú priepustnos┼ą a tzv. solárny faktor. Pre lepšiu izoláciu sú sklenené tabule dvojskiel i trojskiel opatrené špeciálnou tenkou kovovou vrstvou. Tá síce výrazne zlepšuje tepelne izola─Źné vlastnosti zasklenia, na druhú stranu však do interiéru prechádza menej svetla, pri trojsklách to mô┼że by┼ą u┼ż pomerne výrazné.

classic_bila_na-beranku_orech-praha-zapadpremium-zlaty-dub-novostavba---vancurova---havlickův-brod

Solárny faktor je ─Ćalším parametrom, ktorý by nemal by┼ą v súvislosti s plastovými oknami s trojsklom zanedbávaný. Ide o mno┼żstvo slne─Źnej energie, ktoré prejde do interiéru. Trojsklo ve─żmi dobre chráni pred únikom tepla z interiéru, ale taktie┼ż zabra┼łuje vo vä─Źšej miere prieniku svetelnej energie do interiéru. Znate─żné to mô┼że by┼ą najmä v prechodových obdobiach, akými sú jar a jese┼ł, kedy potrebujeme do interiéru dosta┼ą ─Źo najviac tepla zo slne─Źného ┼żiarenia. „Pri rozhodovaní o tom, aké zasklenie si zadová┼żi┼ą, je potrebné zva┼żova┼ą viac faktorov, napríklad aj orientáciu stavby vzh─żadom k svetovým stranám. Niekedy nemusí by┼ą úplne efektívne opatri┼ą všetky okná v byte ─Źi dome trojsklami,“ hovorí J. Korbelá┼Ö,technický mana┼żér zna─Źky VEKRA.

Ka┼żdé riešenie má svoje výhody, ale je potrebné po─Źíta┼ą aj s nevýhodami. Pri kúpe plastových okien s trojsklom je preto dobré zaujíma┼ą sa tie┼ż o ─Ćalšie vlastnosti a zlo┼żenie izola─Źného zasklenia.

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia