╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

─î├şm a v akej hr├║bke si zatepli┼ą dom
 
PridanÚ: 02.07.2013 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
Ak├í hrub├í m├í by┼ą vlastne tepeln├í izol├ícia? Realiz├ítor zateplenia spravidla odpor├║─Źa v┼żdy 5 cm hr├║bku izol├ície, stena v┼íak m├┤┼że by┼ą rozdielna, a tak si vy┼żaduje aj r├┤znu hr├║bku izola─Źnej vrstvy. Navy┼íe aj odpor├║─Źan├ę hr├║bky sa postupne menia. Preto je dobr├ę prezrie┼ą si, ak├ę hr├║bky odborn├şk aktu├ílne odpor├║─Źa....
 
  
Ve─żmi ve─ża podobných otázok o zatep─żovaní domu – o hrúbke tepelnej izolácie, tepelnej izolácii stropu, ─Źiasto─Źnej tepelnej izolácii a zateplení interiéru - dostáva odborník našej stálej poradne. Z týchto typických otázok a z u┼żito─Źných odpovedí nášho odborníka sme zostavili krátky ─Źlánok, dúfame, ┼że ním pomô┼żeme tým, ktorí sa práve chystajú zatepli┼ą svoj dom.
Aká hrubá má by┼ą vlastne tepelná izolácia? Realizátor zateplenia spravidla odporú─Źa v┼żdy 5 cm hrúbku izolácie, stena však mô┼że by┼ą rozdielna, a tak si vy┼żaduje aj rôznu hrúbku izola─Źnej vrstvy. Navyše aj odporú─Źané hrúbky sa postupne menia. Preto je dobré prezrie┼ą si, aké hrúbky odborník aktuálne odporú─Źa.

Stena z malorozmernej tehly

V prípade hrúbky steny 30 - 38 cm je minimálna hrúbka EPS tepelnej izolácie 12 cm, je však lepšie zvoli┼ą si polystyrén s prímesou grafitu, pokia─ż Vám to Vaše finan─Źné mo┼żnosti dovo─żujú. 

Vá─żok

Steny je vhodné zatepli┼ą izola─Źnými plat┼łami z perforovaného polystyrénu, napr. Baumit Open, ke─Ć┼że vá─żok má oproti zvy─Źajnému pálenému murovaciemu materiálu vyšší obeh vlhkosti. Hrúbka tepelnej izolácie má by┼ą najmenej 12 cm. Experimentova┼ą so zateplením interiéru je vyslovene nebezpe─Źné, preto┼że tak ohrozíte stabilitu budovy. (O problémoch súvisiacich so zateplením interiéru bude ešte re─Ź ni┼żšie.) 

Tehla B30

Na stenu B30 je potrebná izolácia hrúbky minimálne 12 cm. Pokia─ż z nejakých dôvodov nie je mo┼żné pou┼żi┼ą takúto hrubú izola─Źnú vrstvu, potom si mô┼żete zvoli┼ą tepelnoizola─Źné platne s prímesou grafitu, ktoré posta─Źia aj o 2-3 cm tenšie. 

Tehla Porotherm 30

Normou aktuálne ur─Źenej hodnote zodpovedá u┼ż aj hrúbka 5 cm, k─żudne však mô┼żete pou┼żi┼ą aj hrubšiu vrstvu izolácie, ke─Ć┼że v prípade 14 cm poklesne sú─Źinite─ż prechodu tepla (hodnota U) z 0,34 na 0,19.

Tehla Porotherm 38

Odporú─Źané minimum - ktoré si však nesmiete pomýli┼ą s normou ur─Źenou povinnou hodnotou - je v tomto prípade 6 cm. Ke─Ć┼że je izola─Źná vrstva navyše lacná a má pomerne rýchlu návratnos┼ą, mô┼żete si vybra┼ą hoci aj tepelnú izoláciu hrubú 12 cm. 

06_Szigeteles_vastagsag-1024x682.jpg


Plynový silikát


Sú─Źinite─ż prechodu tepla plynového betónu sa pohybuje medzi 0,76 - 0,61, v závislosti od jeho typu. Na dosiahnutie dnes odporú─Źanej hodnoty 0,3 W/m²K je na┼ł potrebné polo┼żi┼ą 7 - 8 cm hrubú vrstvu izolácie. Aktuálne po┼żiadavky síce sp─║┼ła u┼ż aj hrúbka 5 cm, táto však nedosahuje odporú─Źané hodnoty, preto je vhodnejšia hrúbka 10 cm. 

Ytong 30

Tvárnice Ytong 30 aj samotné zodpovedajú nariadeniam o energetickej hospodárnosti budov. Pre dosiahnutie odporú─Źanej hodnoty (U=0,3 W/m²K) je však potrebná tepelná izolácia hrúbky 4 cm.

Ak máte steny z tohoto materiálu a chcete postavi┼ą dom s nízkou spotrebou energie, budete potrebova┼ą tepelnú izoláciu EPS hrúbky 8 cm. Ak to nie je Vašim cie─żom, ale chcete zní┼żi┼ą náklady na kúrenie, potom je dobré postara┼ą sa o tepelnú izoláciu stropu, respektíve da┼ą prekontrolova┼ą okná a dvere. 

Ytong 37,5

Takáto stena má v závislosti od typu murovacích prvkov sú─Źinite─ż prechodu tepla 0,25 - 0,37 W/m²K, preto ak máte takéto steny, tepelná izolácia nie je bezpodmiene─Źne potrebná. Pokia─ż by ste predsa len chceli zatep─żova┼ą, potom je vhodné pou┼żi┼ą izoláciu EPS hrúbky 7 cm. 

Domy s ─żahkou konštrukciou

Jednotlivé steny takýchto domov majú rozdielny sú─Źinite─ż prechodu tepla, preto je odporú─Źanú hrúbku mo┼żné presne ur─Źi┼ą iba ak sú tieto informácie k dispozícii. Hrúbka izolácie 10 cm však mô┼że by┼ą vo vä─Źšine prípadov vhodná, preto┼że prive─żmi hrubá izolácia nie je problémom. 

─îiasto─Źné zateplenie

V prípade ─Źiasto─Źnej izolácie sa na hranici tepelne izolovaných povrchov a povrchov bez izolácie vytvára tepelný most, kde je teplota vnútorného povrchu steny, kvôli zmene prúdenia tepla, ni┼żšia, ako pred zateplením. Na vnútorných povrchoch tu vzniká zvýšené riziko zrá┼żania, kondenzácie pary. Práve preto sa ─Źiasto─Źné zateplenie neodporú─Źa, nanajvýš iba ak budete v priebehu dvoch - troch sezón ur─Źite v zatep─żovaní pokra─Źova┼ą. 

Zateplenie interiéru

Jedným z problémov zateplenia interiéru je odvod kondenzu, ─Źo sa ešte dá dobre vyrieši┼ą. Druhý problém však vzniká na pripojených konštrukciách, ke─Ć┼że na miestach, kde sa vonkajšia stena dotýka vnútorných nezateplených stien a stropu, vznikajú silné tepelné mosty, teplota ich vnútorných povrchov bude ni┼żšia, ako pred zateplením. V týchto bodoch sa mô┼że vytvára┼ą plese┼ł.

V prípade stien a stropov sa dá problém rieši┼ą polmetrovým „nábehom" ktorý u┼ż poskytuje potrebnú ochranu, ale v prípade podlahy ve─żmi nie. Otázkou tie┼ż je, do akej miery sa dá nábeh tolerova┼ą po estetickej stránke, respektíve aký vplyv bude ma┼ą tepelná izolácia izby, ktorú chcete chráni┼ą, na neizolované plochy susedných bytov.

Nezabúdajte ani na to, ┼że zvláš┼ą v starých budovách je vodovodné potrubie vedené vo vonkajších stenách, v prípade tepelnej izolácie interiéru sa tak mô┼że dosta┼ą do mrazovej zóny, ─Źo mô┼że vies┼ą ku škodám, spôsobeným mrazom.

Existujú dva prípady, kedy tepelná izolácia interiéru mo┼żno nespôsobuje problémy. Jedným z nich je, ak u┼ż na dome je hrubšia vonkajšia tepelná izolácia, druhý prípad je, ke─Ć je dom v zime pou┼żívaný iba do─Źasne, preto┼że je to povedzme chata. V prípade etapovitého pou┼żívania sa toti┼ż para, nazhroma┼żdená po─Źas obývaného obdobia, mô┼że po ukon─Źení pou┼żívania odpari┼ą bez toho, aby spôsobila na konštrukcii problémy. 

Zateplenie prie─Źelia nesta─Źí 

Najdôle┼żitejšia je v┼żdy hydroizolácia a izolácia stropu. Najvä─Źšia ─Źas┼ą tepla uniká cez strop. Je vhodné sem umiestni┼ą izoláciu hrubú 20 cm. Pokia─ż je schodnos┼ą povaly dôle┼żitým h─żadiskom, potom je vhodné pou┼żi┼ą izoláciu kombinovanú s drevotrieskovými doskami. V takomto prípade je mo┼żné pomocou 16 cm hrubej izolácie dosiahnu┼ą odporú─Źaný sú─Źinite─ż prechodu tepla (U < 0,2 W/m²K).

Okrem toho je dôle┼żitá tepelná izolácia potrebnej hrúbky aj na podno┼żi domu. Podno┼ż je vystavená zvýšenému mechanickému za┼ąa┼żeniu a vplyvu vlhkosti, preto je potrebné rieši┼ą jej tepelnú izoláciu izola─Źným materiálom s nadpriemernou pevnos┼ąou, odolným vo─Źi vlhkosti. Najhospodárnejšie je pou┼żitie tepelnoizola─Źných platní z expandovaného polystyrénu typu expert, na ktoré sa tak isto nanášajú prvky izolácie prie─Źelia (lepidlo, sie┼ąka, penetrácia, omietka). 

Tepelne izolova┼ą sa samozrejme mô┼że aj podlaha, sem odporú─Źame izoláciu EPS hrúbky 7 cm, ktorú však treba zalia┼ą 5 cm hrubou vrstvou betónu. Pokia─ż sa toto riešenie nedá realizova┼ą, preto┼że nie je mo┼żná demontá┼ż podlahy, potom zostáva tepelná izolácia podno┼że a┼ż po úrove┼ł zeme, ─Źo tak isto prinesie zna─Źné zlepšenie. 

Ak sa Vám u┼ż jestvujúca tepelná izolácia zdá nedostato─Źná

─îastým problémom je, ┼że dávnejšia tepelná izolácia domu sa dnes u┼ż zdá nedostato─Źnou. Nie je nevyhnutne potrebné odmontova┼ą izola─Źný materiál hrubý nieko─żko cm, ─Ćalšiu vrstvu izolácie na┼ł však mô┼żete umiestni┼ą iba s pou┼żitím systému, ktorý na takéto pou┼żitie jeho výrobca odporú─Źa. Medzi ne patrí napríklad Baumit lepiaca kotva s plastovým t┼Ľ┼łom, kde vhodné, stabilné upevnenie umo┼ż┼łuje umiestni┼ą na starú vrstvu izolácie vrstvu novú. V opa─Źnom prípade sa odporú─Źa radšej úplná demontá┼ż. 


ISOCELL - Zá┼żitok z prírodnej izolácie

Majitelia domov v škandinávskych krajinách a v Kanade sú u┼ż desa┼ąro─Źia nútení efektívne a jednoducho rieši┼ą tepelnú izoláciu kvôli horúcim letným a studeným zimným mesiacom. Aj u nás sa ─Źoraz viac rozširuje ─Źo najefektívnejšia tepelná izolácia obytných domov, zvláštnu aktualitu jej dáva aj dramatické zdra┼żovanie cien energie. Celulóza (papier) u┼ż nieko─żko desa┼ąro─Źí dokazuje svoje vynikajúce tepelnoizola─Źné vlastnosti aj v najextrémnejších poveternostných podmienkach. Vo vyššie spomínaných severských krajinách je celulóza u┼ż 70 rokov ve─żmi ob─żúbeným izola─Źným materiálom, oh─żaduplným k ┼żivotnému prostrediu. 

─îo je vlastne ISOCELL?

Základom izola─Źného systému ISOCELL je celulóza. Celulózové vlákna (prirodzené vlákna dreva) sa získavajú jednoduchým postupom z novinového papiera. Papier po jeho zomletí upravia na vlo─Źky, potom k nemu v záujme oh┼łovzdornosti, ochrany proti oh┼łu plesni a hlodavcom primiešajú bróm a fosfát. Vyššie uvedeným spôsobom sa novinový papier zmení na izola─Źný materiál. Hotový izola─Źný materiál je v predaji balený vo vreciach a ru─Źne alebo strojovo sa nanáša do dutín, ktoré je potrebné vyplni┼ą. 

Aké prednosti má ISOCELL:

• Ú─Źinná tepelná izolácia (sú─Źinite─ż prechodu tepla v prípade hrúbky 14 cm: 0,32 W/m²K)
• Šetrný k ┼żivotnému prostrediu (recyklovaný novinový papier a prírodné prísady)
• Bez akýchko─żvek škodlivých látok (v plnej miere prírodné, neškodí zdraviu)
• Dobrá vypl┼łovacia schopnos┼ą (strojovým nánosom sa dajú vyplni┼ą aj naju┼żšie škáry)
• Nákladovo aj ─Źasovo efektívny
• Pri pou┼żití nevzniká odpad (netreba ho reza┼ą, prispôsobi┼ą na mieru)
• Pri prestavbe domu sa dá vybra┼ą a opätovne pou┼żi┼ą, vstava┼ą


ISOCELL proti chladu v zime


Pri pou┼żívaní tohoto izola─Źného materiálu treba dba┼ą o to, aby bol v┼żdy vstavaný bez škár. Pri niektorých izola─Źných materiáloch sa stretávame s problémom, ┼że izolácia v priebehu rokov „zosadne", teda sa zhutní. Technika strojového nánosu materiálu ISOCELL umo┼ż┼łuje tepelnú izoláciu bez usadzovania sa a bez tepelných mostov, to znamená, ┼że ako ISOCELL nanesieme, tak aj celé desa┼ąro─Źia zostane. ISOCELL sa mô┼że pou┼żíva┼ą v ktorejko─żvek ─Źasti budovy: na strope, medzi úlo┼żné hranoly, v podkroví, na bo─Źných stenách.


ISOCELL proti teplu v lete


Nie je isté, ┼że izola─Źný materiál, ktorý pou┼żívame v zime za ú─Źelom šetrenia energiou, nás aj v lete ochráni pred horú─Źavami. Zatia─ż ─Źo najdôle┼żitejším meradlom tepelnej izolácie vo─Źi chladu je sú─Źinite─ż prechodu tepla (takzvaná hodnota K), ú─Źinnos┼ą izolácie proti teplu charakterizuje miera posuvu fáz. Hodnota posuvu fáz udáva v hodinách, s akým oneskorením sa dostane letná horú─Źava z vonkajšku budovy do vnútorných obytných priestorov. Posuv fáz je tým vä─Źší, ─Źím vä─Źšia je tepelná kapacita vstavaného izola─Źného materiálu. Cie─żom izolácie proti teplu v lete je odsunú┼ą ú─Źinok tepla, vnikajúceho cez strechu a steny tak, aby najvyššia denná teplota dosiahla obytnú ─Źas┼ą a┼ż vtedy, ke─Ć je teplota vonku taká nízka, ┼że teplo, vy┼żarujúce z povrchov je mo┼żné vyvá┼żi┼ą vetraním. 

Zdroj: www.ingatlan.com

http://www.megabauinvest.eu/sk

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLOVENSKÝ  PROJEKT MERANÍ GEOPATOGÉNNYCH ZÓN a GEOANOMÁLIÍ


Geologicka-mapa-SR-FB

          Projekt meraní Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) prebieha za ú─Źelom štatistického vyhodnocovania podielu negatívnych zón v obydliach na celom Slovensku. Postupne bude vytvorená mapa s vyhodnotením lokalít viac, alebo menej vhodných na bývanie z h─żadiska štatistického výskytu geoanomálií a geopatogénnych zón.  agentúra INGFOUR s.r.o. realizuje výjazdové merania Geopatogénnych Zón (Geoanomálií) pod vybranými obydliami na celom Slovensku.  Za ú─Źelom vyhodnotenia štatistického a geologického rozlo┼żenia geoanomálií pod obývanými oblas┼ąami. Zárove┼ł sa sleduje aj vplyv ur─Źitých architektonických prvkov obydlí, ktoré samy o sebe vedia ur─Źitým spôsobom eliminova┼ą  geoanomálie a GPZ.
          
Zameraním geopatogénnych zón vo Vašom obydlí  zistíte aké opatrenia urobi┼ą, aby ste sa doma cítili naozaj dobre. Napríklad jednoduchou zmenou umiestnenia miest kde spíte alebo sa najdlhšie zdr┼żujete mimo geopatogénnych zón . Viac informácií: TU

 

Pozri tie┼ż:

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula 


 

 
 
 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia