╗ Pridaj medzi obż˙benÚ   ╗ Hlavnß Strßnka

Prihlßsenie
Meno: 
Heslo:


NovÚ firmy
 
fynjybqReowack
BEOGRAD,BANOVO BRDO
SellAccs
Al Ladhiqiyah

spiderRourb
Jutiapa
loveawake.ru
Auckland
wazzRourb
Koln
Andreasdpo
Minsk
DavidPyday
Nestor


Najviac hżadanÚ vřrazy
 

Inzercia


gpz

Odstr├ínenie vlhkost├ş a plesn├ş
 
PridanÚ: 31.08.2011 VytlaŔiŁ Ŕlßnok
 
V┼íeobecn├ę smerovanie tepelnej ochrany budov na nepriedu┼ín├ę zatep─żovacie syst├ęmy prin├í┼ía u┼ż aj na Slovensku mnoh├ę, pred t├Żm nepoznan├ę negat├şvne efekty. V star├Żch bytoch, kde desa┼ąro─Źia neboli probl├ęmy s ples┼łou s├║ ich majitelia zasko─Źen├ş...
 

Pozri tie┼ż:

Meranie a eliminácia Geopatogénnych Zón (GPZ): www.dracie-zily.sk

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula  

Odstránenie vlhkosti a plesní doskami PROMATECT-MC

 

Všeobecné smerovanie tepelnej ochrany budov na nepriedušné zatep─żovacie systémy prináša u┼ż aj na Slovensku mnohé, pred tým nepoznané negatívne efekty. V starých  bytoch, kde desa┼ąro─Źia neboli problémy s ples┼łou sú ich majitelia zasko─Źení. Investovali do úspory energie a pritom získali hygienický problém.  U┼ż len samotná  výmena okien za nové tesné okná mô┼że spusti┼ą proces kondenzovania vodných pár. Aj v prípade novostavieb sú problémy s vlhkos┼ąou a ples┼łou. Okrem iného je nosite─żom problému zabudovaná vlhkos┼ą.

─îím je doska „ PROMATECT-MC“ výnimo─Źná? Je extrémne ─żahká a pórovitá. Objem pórov ─Źiní  85-90%. Dôsledkom  sú vynikajúce izola─Źné vlastnosti, ale aj aktívna kapilarita. Dosky vsakujú vodu ako „špongia“. Jeden meter štvorcový dosky hrúbky 25 mm je schopný nabra┼ą viac ne┼ż 20 litrov vody.

Pou┼żite kalciumsilikátových dosiek na riešenie problémov vlhkých stien nie je ┼żiadnou novinkou. Zahrani─Źné skúsenosti sa po─Źítajú na desa┼ąro─Źia. Revitalizovali sa mnohé historické budovy, rodinné domy, ale aj panelové sídliská, napríklad v Drá┼ż─Ćanoch.

Všeobecné informácie

PROMATECT-MC je systémová stavebná doska z ─żahkého kalciumsilikátu, ktorý je synteticky vyrobený z prírodných látok. Základné zlo┼żky na výrobu sú prírodný kremi─Źitý piesok a vápno, ktoré po zmiešaní s vodou vytuhnú v autokláve za pôsobenia sýtej pary.

PROMATECT-MC je ekologický a zdravotne neškodný, ─Źo preukázali testy Inštitútu pre stavebnú biológiu v Rosenheime.

PROMATECT-MC Vám pomô┼że rýchlo, jednoducho a efektívne

§         šetri┼ą energiu

§         nav┼żdy odstráni┼ą plese┼ł

§         ihne─Ć po sanácii znovu pou┼żíva┼ą priestory

§         vytvori┼ą prirodzenú klímu

Pri porovnávaní s inými systémami treba ma┼ą na zreteli aj ─Ćalšie výhody dosiek PROMATECT-MC

§         mo┼żnos┼ą zabudovania aj v obývaných priestoroch

§         rýchle zhotovenie bez dlhých technologických prestávok

§         sanáciou sa zárove┼ł vytvoria rovné povrchy bez potreby ─Ćalších úprav

 

PROMATECT-MC je vysoko ú─Źinný v prípadoch, ke─Ć steny boli nesprávne alebo nedostato─Źne zateplené, ─Źo spôsobilo prevlhnutie. Prí─Źinu vlhnutia stien je potrebné v jednotlivých prípadoch da┼ą posúdi┼ą odborníkovi. Pri mechanických poškodeniach (napríklad presakovanie vody z poškodeného potrubia, porušenie da┼ż─Ćových zvodov, defektná hydroizolácia, trhliny na fasáde) je potrebné v prvom rade odstráni┼ą tieto poškodenia. Následné vysušenie vlhkých stien obkladom doskami PROMATECT-MC sa podstatne  urýchli.

Pri sanácii starých objektov, drevených trámových stropov,  hrazdených stien a podobne, sa spájajú stavebné hmoty rôznych teplotných a vlhkostných parametrov (roz┼ąa┼żnos┼ą, nasiakavos┼ą a pod.). V takých prípadoch je potrebné navrhnú┼ą dodato─Źné konštruk─Źné opatrenia s cie─żom minimalizova┼ą trhliny v obklade (dilatácie, presie┼ąkovanie).

PROMATECT-MC je vhodný pre trvalé odstránenie orosovanie vnútorného povrchu vonkajších múrov, a s tým spojených problémov, ako zápach, rozdrobenie vnútornej omietky, rast plesní, odúvanie tapiet  a v neposlednom rade mnohých vá┼żnych zdravotných problémov.

V objektoch, kde z estetických dôvodov alebo z dôvodov pamiatkovej ochrany nie je mo┼żné vonkajšie zateplenie umo┼ż┼łuje PROMATECT-MC zlepši┼ą teplotechnické vlastnosti obvodových konštrukcií s významným prínosom k tepelnej ochrany budovy. Dosiahnutý tepelný odpor je závislý od zlo┼żenia steny a od hrúbky obkladových dosiek PROMATECT-MC. Spracovanie teplotechnického výpo─Źtu sa odporú─Źa zveri┼ą odborníkovi.

Sú─Źinite─ż tepelnej vodivosti (l) dosiek PROMATECT-MC je len 0,053 W.m-1.K-1  . To znamená, ┼że tepelné straty tehlovej steny hrúbky 240 mm sa vnútorným obkladom doskami PROMATECT-MC hrúbky len 25 mm zní┼żi zhruba na polovicu.

Montá┼ż

Nalepenie dosiek na stenu zvládne svojpomocne ka┼żdý šikovnejší domáci majster. Avšak je potrebné sa vyvarova┼ą systémových chýb, najmä pou┼żi┼ą originálne lepidlo a správnu povrchovú úpravu

1. Obhliadka

Pred za─Źatím sana─Źných prác je potrebné sa uisti┼ą, ┼że premo─Źenie muriva nie je spôsobené mechanickým poškodením stavby. Ide najmä o preskúmanie tesností hydroizolácií, tesnosti potrubí, da┼ż─Ćových zvodov,  trhlín v murive a podobne. Zistené chyby je potrebné  odstráni┼ą.

2. Príprava povrchov

§         Odstráni┼ą staré tapety a nátery.

§         Odstráni┼ą poškodené ─Źasti omietky.

§         Vyškraba┼ą trhliny v omietke.

§         Nerovnosti opravi┼ą alebo steny celoplošne omietnu┼ą.

§         Vhodná je vápenná alebo vápennocementová omietka.

3. Rezanie a opracovanie

Po┼żadovaný rozmer nazna─Źi┼ą priamo na dosku a odreza┼ą pílou. Na rezanie sa pou┼żíva napríklad okru┼żná píla s odsávaním, ale je mo┼żné pou┼żi┼ą aj iné vhodné elektrické alebo ru─Źné náradie.

Priamo do dosiek sa mô┼żu pred montá┼żou vyreza┼ą otvory napríklad pre elektrické montá┼żne krabice alebo na prestupy rôznych technologických vedení.

Oblúky je potrebné vysklada┼ą z úzkych pásov so skosenými hranami.  Po nalepení sa hrany stiahnu rašp─żou a pomocou lepidla sa oblúk vyrovná do hladka.

4. Lepenie

Podklad musí by┼ą dostato─Źne nosný, o─Źistený od prachu a ne─Źistôt, zbavený všetkých paronepriepustných vrstiev a nepevných  ─Źastí. Lepidlo MC-Klebespachtel sa mô┼że nanies┼ą aj na mierne vlhký podklad, ale vlh─Źenie podkladu pred lepením nie je potrebné.

Lepidlo MC-Klebespachtel rozmieša┼ą pomalobe┼żným miešadlom na homogénnu hmotu. Na jedno 25kg vrece sa pridá 7,5 l ─Źistej vody. Lepidlo sa nanáša na stenu zubatou stierkou a nanáša sa aj na hrany dosiek. Dosky sa za─Źínajú lepi┼ą na stenu v spodnom rade. Dobre sa pritla─Źia a vyrovnajú pomocou vyrovnávacej laty. Vo zvislom smere sa dosky kladú na väzbu tak, aby sa nevytvárali krí┼żové škáry.

Pri rovnom povrchu sa lepidlo bez predvlh─Źenia nanesie celoplošne na stenu zubatou stierkou. Dosky sa hne─Ć lepia na lepidlo dostato─Źným pritla─Źením.

Ak je pred samotným lepením potrebné povrch dorovna┼ą, jednoducho sa zamieša lepidlo a povrch sa prešpacht─żuje. Po vytuhnutí lepidla sa pokra─Źuje v práci.

Pri nerovnom povrchu, napríklad pri nahrubo o─Źistenom nerovnom murive, sa povrch mô┼że omietnu┼ą paropriepustnou omietkou a po vytvrdnutí sa dosky celoplošne prilepia lepidlom MC-Klebespachtel.

Druhou mo┼żnos┼ąou je lepenie na neomietnutý povrch obvodovým prilepením dosiek.

Na styk dosiek sa v┼żdy nanesie tenká vrstva lepidla. Tým sa vyplnia medzierky medzi doskami, ktoré vznikajú napríklad nepresným rezom. Lepidlo vytla─Źené zo škáry sa hne─Ć po vyrovnaní dosiek stiahne hladkou stierkou.

5. Povrchová úprava

Povrchová úprava sa mô┼że aplikova┼ą u┼ż 24 hodín po nalepení dosiek. Vzh─żadom na funk─Źnos┼ą systému zalo┼żenom na kapilarite a paropriepustnosti sa mô┼że pou┼żi┼ą iba vhodná povrchová úprava, ktorá tieto vlastnosti neobmedzí. Mô┼żu sa pou┼żi┼ą nátery, stierky, omietky a tapety, ktoré sú paropriepustné.

Vhodné sú nátery vápenné, silikónové a silikátové bez difúzneho odporu (vi─Ć technické informácie výrobcov).  Disperzné nátery akrylátové, PVAC a podobné sú nevhodné!

Lepidlom MC-Klebespachtel je vhodné zarovna┼ą, prestierkova┼ą a zahladi┼ą celú plochu. V prípade náro─Źnejších aplikácií je vhodné do stierky vlo┼żi┼ą sklolaminátovú výstu┼żnú mrie┼żku a zahladi┼ą. Tým sa dá zabráni┼ą vzniku trhlín alebo mechanickému poškodeniu. Pre jemnejšiu štruktúru odporú─Źame pou┼żi┼ą MC-Klebespachtel s jemným zrnom. Mô┼żu sa aplikova┼ą minerálne omietky a nástreky s ve─żmi nízkym difúznym odporom.

Tapety sú vhodné napríklad zo sklenej tkaniny. Pri ich nátieraní farbou opä┼ą dáva┼ą pozor na vlastnosti náteru. Plastové tapety a fólie sú nevhodné. Povrchy na báze prírodných organických materiálov (napr. papierové a pilinové tapety a rôzne roho┼że) mô┼żu by┼ą vhodným prostredím pre rast plesní a ich pou┼żitie je potrebné zvá┼żi┼ą.

Za ur─Źitých podmienok je mo┼żné ─Źas┼ą steny oblo┼żi┼ą keramickým obkladom.

Izolácia pod vykurovacie systémy

Dosky PROMATECT-MC sú výborným podkladom pod stenové  vykurovacie systémy.  Napríklad elektrické vykurovacie roho┼że

Dosky sa nalepia be┼żným spôsobom lepidlom MC-Klebespachtel a navyše sa pripevnia aj tanierovými hmo┼żdinkami. Po nalapení sa dosky prestierkujú a zubatou stierkou sa zdrsní povrch vo vodorovnom smere. Lepidlo sa nechá 2-3 dní vytvrdnú┼ą. Potom sa namontuje vykurovací systém. Na rozvody sa nanesie vápennocementová malta. Dosky zadr┼żia teplo v miestnosti. Malta po prehriatí funguje ako ve─żkoplošný ┼żiari─Ź.

Záver

U┼ż len lokálne nalepenie dosiek PROMATECT-MC na najviac postihnuté miesta prinášajú podstatné zlepšenie. Napríklad v mieste prekladov a betónového venca sa nalepí pás šírky 500 mm (250 mm).  Tým sa podstatne obmedzí vplyv tepelných mostov a zastaví sa tvorbe plesní. 

 

Aplikácia dosiek je dobrou ─Źinnos┼ąou pre malých ┼żivnostníkov v stavebníctve. V prípade záujmu o spoluprácu kontaktujte zástupcu výrobcu.

 

Podrobnejšie informácie sú na http://www.promat.sk/mc/mc.htm

Pozri tie┼ż:

Meranie a eliminácia Geopatogénnych Zón (GPZ): www.dracie-zily.sk

Levandu─ża lekárska priamo od pestovate─żky: www.byvajme.sk/levandula  

 

 

Novinky emailom
Mßte zßujem dostßvaŁ do emailovej schrßnky novinky, informßcia Ŕlßnky z tohto portßlu?
Prihlßste sa!
Email:

TOP ponuky
HżadaŁ v ponukßch:
 

TOP Ŕlßnky
 
www.byvajme.sk® Hlavnß Strßnka | Kontakty | Registrßcia